• Niezapomniany ślub...

  Ślub i wesele zawsze są wyjątkowe, to Wasz dzień i wasza chwila radości! Jednak warto postarać się by ceremonia ślubna i impreza weselna były inne niż wszystkie, by wyróżniały się na tle tysięcy podobnych uroczystości! Sprawdź co ma do zaproponowania nasz portal weselny, grono doświadczonych ekspertów i redaktorów, którzy dostarczą Wam oryginalne, ciekawe, a czasem nietypowe pomysły na wesele!

 • Pomysły na wesele...

  Jaki wystrój sali? Jakie menu? Jaki zespół, a co z fotografem? Dużo tego, prawda? Ślub i wesele to ogromny wysiłek organizacyjny, setki dużych i malutkich spraw, które przyprawiają niejedną parę o ból głowy i chroniczną bezsenność. Po to powstał nasz portal ślubny, aby oszczędzić Wam stresu, pomóc i prezentować w jednym miejscu najlepsze porady weselne!

 • Dobry portal ślubny może pomóc...

  Ślubniczek – portal weselny, którego misją jest dostarczać Wam pomysłów i inspiracji! Nie wiesz jak zorganizować ślub? My wiemy i chętnie się tą wiedzą podzielimy. Nasi eksperci i redaktorzy, radzą, pomagają, informują, a wszystko z drobnym przymrużeniem oka i nutką humoru – przecież ślub i wesele ma sprawiać wam radość – podpowiadamy więc, jak podejść do tego dnia bez zbędnego stresu!

 • W poszukiwaniu dobrych porad ślubnych...

  Porady ślubne, które prezentujemy na łamach poniższej strony kierujemy do wszystkich par, pragnących, by ich ślub i wesele były niezwykłe, nietuzinkowe oraz na długo zapadły w pamięci zaproszonych gości. Polecamy szczególnie dział Weselne Alternatywy – może tam odnajdziecie Waszą inspirację? Ślubniczek - ślub wesele od kuchni!

 • Ten Wielki Dzień...

  Wesele to jeden z najważniejszych dni w Waszym życiu. Warto więc zadbać, by wszystko przebiegło idealnie i zgodnie z Waszymi oczekiwaniami. Nasz portal ślubny stara się pomóc w każdym aspekcie organizacji wesela i ceremonii ślubnej. Dowiedz się, jakie są nasze pomysły na wesele i ślub.
Strona główna Nie dajmy się zwariować Najpierw formalności- potem przyjemność
Najpierw formalności- potem przyjemność
(1 głos, średnia ocena 4.00 na 5)
wtorek, 01 czerwca 2010 14:51

Kiedy uroczystość mamy już za sobą, emocje powoli opadają i zaczynamy schodzić na ziemię. Poza wymarzoną podróżą poślubną czeka nas jeszcze jedna, ważna konieczność – aktualizacja i wymiana dokumentów.

Zwykle najwięcej pracy czeka żonę, która zmienia swoje nazwisko.

Najważniejszym dokumentem jest dowód osobisty, który musi być wymieniony w przypadku zmiany nazwiska i miejsca zamieszkania. Żona musi wymienić dowód wówczas, gdy przejmuje nazwisko męża lub dopisuje je do swojego, rodowego. Aby wymienić dowód osobisty, należy udać się do Urzędu Miasta, dzielnicy lub gminy do wydziału obsługi mieszkańców z przygotowanymi dokumentami: dowodem wpłaty kwoty 30 zł na konto urzędu, wypełnionym wnioskiem o wydanie dowodu, dwoma aktualnymi zdjęciami (musi być widoczne lewe ucho oraz fotografowana osoba nie może nosić nakrycia głowy ani okularów), posiadanym dowodem osobistym oraz dokumentami dotyczącymi zmiany stanu cywilnego (akt małżeństwa). Dokumenty trzeba złożyć osobiście. Również po odbiór nowego dowodu trzeba zgłosić się samodzielnie.

Wraz ze złożeniem wniosku o wydanie nowego dowodu powinniśmy otrzymać formularz NIP 3 służący do aktualizacji danych w Urzędzie Skarbowym. O taki formularz można także poprosić urzędnika. Podczas odbioru nowego dokumentu możemy złożyć formularz NIP 3, unikając ponownej wizyty w urzędzie.

Jeżeli para młoda po ślubie zmienia miejsce zamieszkania, musi także wymienić swoje prawa jazdy. Dokumenty potrzebne do tego celu to: dowód wpłaty kwoty 71 zł na konto urzędu, ksero starego prawa jazdy oraz jego oryginał, 2 aktualne zdjęcia (mogą być takie same, jak do dowodu osobistego).

Ślub jest również dobrą okazją do założenia wspólnego konta bankowego. Jeżeli małżonkowie mają 2 osobne konta, mogą zlikwidować jedno z nich, a do drugiego dopisać współmałżonka. Jeśli żona zmienia nazwisko, powinna uaktualnić dane posiadacza konta i złożyć nowy wzór podpisu.

Jeżeli nowożeńcy należą do funduszy emerytalnych, również tam powinni uaktualnić swoje dane. Zmianę taką często można przeprowadzić przez Internet.

Z biegiem czasu informuje się również inne instytucje i osoby: lekarza rodzinnego, pracodawcę, uczelnię, operatora komórkowego oraz spółdzielnię mieszkaniową. Wymianie podlegają także inne dokumenty: dowód rejestracyjny samochodu, paszport, karta zdrowotna i legitymacje uprawniające do różnego rodzaju zniżek.

 
© JCSS Wedding. All Rights Reserved. Joomla Wedding Template by Joomla CSS Guide