• Niezapomniany ślub...

  Ślub i wesele zawsze są wyjątkowe, to Wasz dzień i wasza chwila radości! Jednak warto postarać się by ceremonia ślubna i impreza weselna były inne niż wszystkie, by wyróżniały się na tle tysięcy podobnych uroczystości! Sprawdź co ma do zaproponowania nasz portal weselny, grono doświadczonych ekspertów i redaktorów, którzy dostarczą Wam oryginalne, ciekawe, a czasem nietypowe pomysły na wesele!

 • Pomysły na wesele...

  Jaki wystrój sali? Jakie menu? Jaki zespół, a co z fotografem? Dużo tego, prawda? Ślub i wesele to ogromny wysiłek organizacyjny, setki dużych i malutkich spraw, które przyprawiają niejedną parę o ból głowy i chroniczną bezsenność. Po to powstał nasz portal ślubny, aby oszczędzić Wam stresu, pomóc i prezentować w jednym miejscu najlepsze porady weselne!

 • Dobry portal ślubny może pomóc...

  Ślubniczek – portal weselny, którego misją jest dostarczać Wam pomysłów i inspiracji! Nie wiesz jak zorganizować ślub? My wiemy i chętnie się tą wiedzą podzielimy. Nasi eksperci i redaktorzy, radzą, pomagają, informują, a wszystko z drobnym przymrużeniem oka i nutką humoru – przecież ślub i wesele ma sprawiać wam radość – podpowiadamy więc, jak podejść do tego dnia bez zbędnego stresu!

 • W poszukiwaniu dobrych porad ślubnych...

  Porady ślubne, które prezentujemy na łamach poniższej strony kierujemy do wszystkich par, pragnących, by ich ślub i wesele były niezwykłe, nietuzinkowe oraz na długo zapadły w pamięci zaproszonych gości. Polecamy szczególnie dział Weselne Alternatywy – może tam odnajdziecie Waszą inspirację? Ślubniczek - ślub wesele od kuchni!

 • Ten Wielki Dzień...

  Wesele to jeden z najważniejszych dni w Waszym życiu. Warto więc zadbać, by wszystko przebiegło idealnie i zgodnie z Waszymi oczekiwaniami. Nasz portal ślubny stara się pomóc w każdym aspekcie organizacji wesela i ceremonii ślubnej. Dowiedz się, jakie są nasze pomysły na wesele i ślub.
Strona główna Nie dajmy się zwariować Oprawa muzyczna ślubu kościelnego
Oprawa muzyczna ślubu kościelnego
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)
wtorek, 12 października 2010 21:32

W przygotowaniach do ślubu dla młodej pary ważne jest zapewnienie odpowiedniej oprawy muzycznej na weselu. Z kolei niesłusznie na dalszy plan schodzi kwestia oprawy muzycznej podczas ślubu kościelnego. Z myślą o ceremonii w kościele państwo młodzi przygotowują wystrój – kwiaty, świece i inne akcesoria, a zapominają o oprawie liturgii.

Tymczasem na wielu organistach parafialnych nie można zanadto polegać. Ich poziom gry oraz śpiewu często pozostawia wiele do życzenia. Mylący się i fałszujący organista może odebrać urok każdej ceremonii. Problem rozwiąże sprawdzony solista lub osoba grająca na skrzypcach czy flecie. Ich zaangażowanie sprawi, że oprawa ślubu będzie należycie odświętna i radosna, a piękne wykonanie wzruszy gości weselnych oraz samą parę młodą. Na początku trzeba wybrać wykonawców. Mogą to być pojedyncze osoby, ale także całe zespoły wokalno-muzyczne, które specjalizują się w przygotowywaniu oprawy muzycznej ceremonii ślubnych. Warto zapytać znajomych lub rodzinę, czy nie znają zespołu godnego polecenia. Jeśli taka strategia zawiedzie, warto rozejrzeć się samemu. Dobrym źródłem informacji jest Internet, gdzie zespoły muzyczne posiadają swoje strony. Zawierają one cenniki, repertuar, informację o proponowanych instrumentach, a także próbki wykonywanych utworów.

Po znalezieniu zespołu muzycznego lub nawet samego wokalisty warto ustalić kilka podstawowych spraw, aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień. Często para młoda pragnie, by muzyka rozbrzmiewała nie tylko w czasie ślubu kościelnego, ale także np. podczas składania życzeń po ślubie lub przy powitaniu przed domem weselnym. Następnie trzeba ustalić, jak duży ma być repertuar grany podczas obrzędu ślubu. Zwykle jest to pełna Msza Święta. Czasami jednak z powodu napiętego harmonogramu lub świątecznej daty ceremonia jest skrócona. Zespół powinien dostosować repertuar do takiej sytuacji. Na dobór repertuaru ponadto wpływa rodzaj organów znajdujących się w kościele. Ważny jest ich stan techniczny oraz inne parametry. Zespoły muzyczne wykorzystują także inne instrumentarium: skrzypce, wiolonczelę, flet, trąbkę, gitarę, klarnet lub harfę. W miejscach, gdzie nie są dostępne organy można zdecydować się na zaangażowanie kwartetu smyczkowego.

Na oprawę muzyczną ceremonii ślubnej najczęściej składają się utwory takie jak: „Ave Maria” (Gounoda), „Panis Angelicus” Cesara Francka, „O stworzycielu Duchu przyjdź”, a także marsz weselny.

Para młoda może też zaufać organiście parafialnemu, o ile zadowalają ją jego umiejętności. Z nim także należy ustalić, jakie utwory zostaną zagrane, w którym momencie uroczystości i przez jaki czas. Czasem honorarium organisty jest już wliczone w koszt ślubu. Zdarza się to jednak niezbyt często. Zwykle należy przygotować się na wydanie kwoty co najmniej 150 zł.


 
© JCSS Wedding. All Rights Reserved. Joomla Wedding Template by Joomla CSS Guide