• Niezapomniany ślub...

  Ślub i wesele zawsze są wyjątkowe, to Wasz dzień i wasza chwila radości! Jednak warto postarać się by ceremonia ślubna i impreza weselna były inne niż wszystkie, by wyróżniały się na tle tysięcy podobnych uroczystości! Sprawdź co ma do zaproponowania nasz portal weselny, grono doświadczonych ekspertów i redaktorów, którzy dostarczą Wam oryginalne, ciekawe, a czasem nietypowe pomysły na wesele!

 • Pomysły na wesele...

  Jaki wystrój sali? Jakie menu? Jaki zespół, a co z fotografem? Dużo tego, prawda? Ślub i wesele to ogromny wysiłek organizacyjny, setki dużych i malutkich spraw, które przyprawiają niejedną parę o ból głowy i chroniczną bezsenność. Po to powstał nasz portal ślubny, aby oszczędzić Wam stresu, pomóc i prezentować w jednym miejscu najlepsze porady weselne!

 • Dobry portal ślubny może pomóc...

  Ślubniczek – portal weselny, którego misją jest dostarczać Wam pomysłów i inspiracji! Nie wiesz jak zorganizować ślub? My wiemy i chętnie się tą wiedzą podzielimy. Nasi eksperci i redaktorzy, radzą, pomagają, informują, a wszystko z drobnym przymrużeniem oka i nutką humoru – przecież ślub i wesele ma sprawiać wam radość – podpowiadamy więc, jak podejść do tego dnia bez zbędnego stresu!

 • W poszukiwaniu dobrych porad ślubnych...

  Porady ślubne, które prezentujemy na łamach poniższej strony kierujemy do wszystkich par, pragnących, by ich ślub i wesele były niezwykłe, nietuzinkowe oraz na długo zapadły w pamięci zaproszonych gości. Polecamy szczególnie dział Weselne Alternatywy – może tam odnajdziecie Waszą inspirację? Ślubniczek - ślub wesele od kuchni!

 • Ten Wielki Dzień...

  Wesele to jeden z najważniejszych dni w Waszym życiu. Warto więc zadbać, by wszystko przebiegło idealnie i zgodnie z Waszymi oczekiwaniami. Nasz portal ślubny stara się pomóc w każdym aspekcie organizacji wesela i ceremonii ślubnej. Dowiedz się, jakie są nasze pomysły na wesele i ślub.
Rodzice na ślubie
(3 głosów, średnia ocena 2.33 na 5)
piątek, 28 stycznia 2011 14:39

Obecnie mało mówi się o udziale rodziców państwa młodych w ceremonii ślubnej i uroczystości weselnej. Jeżeli już się to robi, to głównym tematem rozważań są podziękowania składane rodzicom przez parę młodą podczas wesela. Nie da się jednak ukryć, że rodzice mają też swoje obowiązki. Warto przy tym wiedzieć, że polskie zwyczaje dokładnie określają ich podział.

Dawniej bywało tak, że rodzice panny młodej opłacali i organizowali wesele, pokrywali opłaty kościelne oraz płacili za oprawę muzyczną. Z kolei do zadań rodziców pana młodego należało zapłacenie za bukiet panny młodej, przystrojenie kościoła i obrączki, zorganizowanie transportu podczas ślubu i wesela oraz zafundowanie parze młodej podróży poślubnej.

Obecnie coraz częściej odstępuje się od takiego podziału obowiązków. Rodziny dzielą się kosztami weselnymi po połowie lub oddzielnie płacą za zaproszonych przez siebie gości. Często zdarza się także, że większością spraw związanych z organizacją ślubu i wesela zajmują się państwo młodzi. Mają oni też swój udział w pokrywaniu weselnych kosztów.

Podział obowiązków warto omówić tuż po zaręczynach. Obie rodziny mogą się spotkać na wspólnym obiedzie lub kolacji i omówić wszystkie szczegóły. Wtedy również narzeczeni powinni określić swoje plany. Ważne jest, by dyskusja przebiegała spokojnie. Kluczowe muszą być konkretne decyzje, dlatego emocje nie będą tu dobrym doradcą. 

Przychodzi wreszcie pora na dzień ślubu. Rodzice powinni udzielić państwu młodym swojego błogosławieństwa. Tradycyjnie obdywa się ono w domu panny młodej, zaraz przed wyruszeniem do kościoła. Do obowiązków rodziców należy także powitanie pary młodej chlebem i solą na progu sali weselnej.

Niektórzy rodzice, chociaż nie jest to ich powszechnym obowiązkiem, decydują się na wygłoszenie krótkich przemówień podczas wesela. Zwykle robią to ojcowie – najpierw pana młodego, a później panny młodej.

Choć coraz częściej organizowaniem ślubu i wesela zajmują się narzeczeni, to jednak warto w te przygotowania włączyć również rodziców. Oni też chcą czynnie uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu – podzielić się swoimi doświadczeniami i wspierać swoje dzieci. Trzeba po prostu im na to pozwolić.


 
© JCSS Wedding. All Rights Reserved. Joomla Wedding Template by Joomla CSS Guide