• Niezapomniany ślub...

  Ślub i wesele zawsze są wyjątkowe, to Wasz dzień i wasza chwila radości! Jednak warto postarać się by ceremonia ślubna i impreza weselna były inne niż wszystkie, by wyróżniały się na tle tysięcy podobnych uroczystości! Sprawdź co ma do zaproponowania nasz portal weselny, grono doświadczonych ekspertów i redaktorów, którzy dostarczą Wam oryginalne, ciekawe, a czasem nietypowe pomysły na wesele!

 • Pomysły na wesele...

  Jaki wystrój sali? Jakie menu? Jaki zespół, a co z fotografem? Dużo tego, prawda? Ślub i wesele to ogromny wysiłek organizacyjny, setki dużych i malutkich spraw, które przyprawiają niejedną parę o ból głowy i chroniczną bezsenność. Po to powstał nasz portal ślubny, aby oszczędzić Wam stresu, pomóc i prezentować w jednym miejscu najlepsze porady weselne!

 • Dobry portal ślubny może pomóc...

  Ślubniczek – portal weselny, którego misją jest dostarczać Wam pomysłów i inspiracji! Nie wiesz jak zorganizować ślub? My wiemy i chętnie się tą wiedzą podzielimy. Nasi eksperci i redaktorzy, radzą, pomagają, informują, a wszystko z drobnym przymrużeniem oka i nutką humoru – przecież ślub i wesele ma sprawiać wam radość – podpowiadamy więc, jak podejść do tego dnia bez zbędnego stresu!

 • W poszukiwaniu dobrych porad ślubnych...

  Porady ślubne, które prezentujemy na łamach poniższej strony kierujemy do wszystkich par, pragnących, by ich ślub i wesele były niezwykłe, nietuzinkowe oraz na długo zapadły w pamięci zaproszonych gości. Polecamy szczególnie dział Weselne Alternatywy – może tam odnajdziecie Waszą inspirację? Ślubniczek - ślub wesele od kuchni!

 • Ten Wielki Dzień...

  Wesele to jeden z najważniejszych dni w Waszym życiu. Warto więc zadbać, by wszystko przebiegło idealnie i zgodnie z Waszymi oczekiwaniami. Nasz portal ślubny stara się pomóc w każdym aspekcie organizacji wesela i ceremonii ślubnej. Dowiedz się, jakie są nasze pomysły na wesele i ślub.
Zwyczaje ślubne
(4 głosów, średnia ocena 4.50 na 5)
piątek, 03 czerwca 2011 12:38

Polska tradycja ślubna jest bardzo bogata. Nierzadko dziwimy się, po co kultywować tak niedorzeczne tradycje, jak obrzucanie Nowożeńców ryżem czy pieniędzmi. Przecież w Afryce ludzie głodują – czyż wyrzucanie ryżu to nie czyste marnotrawstwo? A Para Młoda wcale nie prosi o jałmużnę, po co więc monety? Jak się ustosunkować wobec tradycji, które tak nas dziwią i frustrują? 

Tradycje są w nas – Polakach głęboko w nas zakorzenione. Choćbyśmy nie zdawali sobie sprawy z ich znaczenia, większość z nas chętnie je kultywuje. Nawet tym, którzy mają do nich jakieś zastrzeżenia, jest trochę nieswojo porzucić je na rzecz rozsądnych i rozumnych działań. I tak właśnie jest w przypadku zwyczajów ślubnych. Pomimo bezsensu tych poczynań, rzadko która para odważy się nie zbierać rzucanych monet, by przypadkiem nie mieć problemów finansowych w swoim małżeńskim pożyciu. A goście zawsze z entuzjazmem obsypują świeżo sobie poślubionych małżonków garściami ryżu, nie zdając sobie sprawy, że zwyczaj ten wywodzi się nie ze staropolskich obyczajów, a ze starożytności i symbolizuje obsypanie łaskami. 

Jak połączyć całkiem słuszne obawy dotyczące marnotrawstwa jedzenia czy zatrucia ptaków wyjadających nieugotowany ryż, z chęcią dostosowania się do zwyczaju ślubnego i przychylenia nieba Młodej Parze? Ugotowanie ryżu byłoby rozwiązaniem dla ptasich żołądków, ale nie dla Młodej Pary – lepka powierzchnia ziarenek sprawiałaby, że trudno byłby usunąć je z włosów czy ubrań. Może po prostu ci, którzy mają moralne rozterki, nie powinni ani wyrywać się z rzucaniem ryżem, ani też ostentacyjnie go zaniechać.

Przeciwnicy tradycji związanych z ryżem lub monetami mogą przeforsować wśród gości pomysł (pochodzący ze starożytnego Rzymu, a rozpowszechniony w Ameryce) z sypaniem płatków róż, który ma symbolizować „życie usłane różami”. Jego zaletą jest estetyka, piękny zapach, fotogeniczność i ładne przesłanie, jakie ze sobą niesie. Kolor płatków może być taki sam, jak kolor bukietu Panny Młodej i butonierki Pana Młodego. Ładnie się prezentuje także mnogość barw różanych płatków rzucanych ze wszech stron przez gości. Efektownym zamiennikiem ryżu i monet mogą być również cukierki (słodkie życie) oraz kolorowe konfetti. 

Czy zdecydujemy się sypać w stronę Młodych ryżem, czy monetami, czy konfetti lub płatkami róż, zadbajmy, aby wszystko dopracować w szczegółach. Źle widziane jest korzystanie z woreczków foliowych. Można zorganizować zamiast szeleszczącej, nieeleganckiej folii, poręczne papierowe rożki i tubki lub ozdobne pudełka, np. w kształcie serc.

Pomysłową ideą nie wymagającą pudełek ani rożków, jest zaangażowanie najmłodszych do puszczania Nowożeńcom baniek mydlanych. Zaletą tego pomysłu jest to, że bańki wspaniale wychodzą na zdjęciach, wadą – że bańki robione ze złej jakości płynów pozostawiają ślady na ubraniach. Ponadto w przypadku opadów deszczu lub śniegu mydlane bąbelki od razu pryskają.

Warto wiedzieć, że obrzucanie Młodych „na szczęście” popularne jest także w innych krajach. W amerykańskich filmach komediowych tradycja rzucania starzmi butami w samochód w nowożeńcami to wzięty pomysł na zabawny, niefortunny gag. We Francji odpowiednikiem naszego ryżu – symbolu dostatku i płodności – jest pszenica. Włosi natomiast sypią nowo poślubionym lukrowane migdały, żeby w ich małżeństwie nie brakło słodyczy.


 
© JCSS Wedding. All Rights Reserved. Joomla Wedding Template by Joomla CSS Guide