• Niezapomniany ślub...

  Ślub i wesele zawsze są wyjątkowe, to Wasz dzień i wasza chwila radości! Jednak warto postarać się by ceremonia ślubna i impreza weselna były inne niż wszystkie, by wyróżniały się na tle tysięcy podobnych uroczystości! Sprawdź co ma do zaproponowania nasz portal weselny, grono doświadczonych ekspertów i redaktorów, którzy dostarczą Wam oryginalne, ciekawe, a czasem nietypowe pomysły na wesele!

 • Pomysły na wesele...

  Jaki wystrój sali? Jakie menu? Jaki zespół, a co z fotografem? Dużo tego, prawda? Ślub i wesele to ogromny wysiłek organizacyjny, setki dużych i malutkich spraw, które przyprawiają niejedną parę o ból głowy i chroniczną bezsenność. Po to powstał nasz portal ślubny, aby oszczędzić Wam stresu, pomóc i prezentować w jednym miejscu najlepsze porady weselne!

 • Dobry portal ślubny może pomóc...

  Ślubniczek – portal weselny, którego misją jest dostarczać Wam pomysłów i inspiracji! Nie wiesz jak zorganizować ślub? My wiemy i chętnie się tą wiedzą podzielimy. Nasi eksperci i redaktorzy, radzą, pomagają, informują, a wszystko z drobnym przymrużeniem oka i nutką humoru – przecież ślub i wesele ma sprawiać wam radość – podpowiadamy więc, jak podejść do tego dnia bez zbędnego stresu!

 • W poszukiwaniu dobrych porad ślubnych...

  Porady ślubne, które prezentujemy na łamach poniższej strony kierujemy do wszystkich par, pragnących, by ich ślub i wesele były niezwykłe, nietuzinkowe oraz na długo zapadły w pamięci zaproszonych gości. Polecamy szczególnie dział Weselne Alternatywy – może tam odnajdziecie Waszą inspirację? Ślubniczek - ślub wesele od kuchni!

 • Ten Wielki Dzień...

  Wesele to jeden z najważniejszych dni w Waszym życiu. Warto więc zadbać, by wszystko przebiegło idealnie i zgodnie z Waszymi oczekiwaniami. Nasz portal ślubny stara się pomóc w każdym aspekcie organizacji wesela i ceremonii ślubnej. Dowiedz się, jakie są nasze pomysły na wesele i ślub.
Strona główna Ślub Cywilny Ślub cywilny- niezbędne formalności
Ślub cywilny- niezbędne formalności
(2 głosów, średnia ocena 4.00 na 5)
czwartek, 10 czerwca 2010 09:34

Ślub cywilny to forma zawarcia związku małżeńskiego z punktu widzenia prawa. Dopiero po nim małżeństwo jest uznawane przez wszystkie instytucje administracyjne.

Obecnie nie obowiązuje już rejonizacja, czyli obowiązek zawarcia małżeństwa w najbliższym Urzędzie Stanu Cywilnego. Narzeczeni sami mogą wybrać urząd, w którym dokonają formalności. Przystępując do planowania ślubu i myślenia o ślubie cywilnym, narzeczeni stawiają sobie standardowe pytania – co i kiedy załatwić oraz jakie dokumenty będą do tego potrzebne?

Do USC warto udać się najpóźniej na miesiąc i jeden dzień przed planowaną datą ślubu. Przyszli współmałżonkowie powinni stawić się osobiście. Świadkowie mogą pojawić się w urzędzie w dniu ślubu, najpóźniej na 30 minut przed wyznaczoną godziną zawarcia małżeństwa.

Na pierwszej wizycie w USC przyszli małżonkowie: wypełniają pisemne zapewnienie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa, podejmują decyzję o nazwiskach jakie będą nosili oni oraz ich dzieci oraz pokrywają opłatę skarbową w wysokości do 80 zł.

Rodzaj dokumentów, jakie trzeba dostarczyć do USC jest uzależniony od tego, czy narzeczeni po raz pierwszy zawierają ślub i czy któraś ze stron była wcześniej w związku małżeńskim. Jeżeli narzeczeni po raz pierwszy biorą ślub, wystarczy okazanie dowodu osobistego oraz skróconego odpisu aktu urodzenia. Osoba, która jest rozwiedziona przedstawia: dowód osobisty, skrócony odpis aktu urodzenia oraz skrócony odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie. Wdowa lub wdowiec okazuje: dowód osobisty, skrócony odpis aktu urodzenia i skrócony odpis aktu zgonu poprzedniego małżonka. Osoba niepełnoletnia (między 16 a 18 rokiem życia) musi przedstawić: pisemne zapewnienie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa, skrócony odpis aktu urodzenia oraz postanowienie Sądu Rodzinnego zezwalającego na zawarcie małżeństwa.

Odpisy aktów urodzenia można pobrać jedynie w USC właściwym ze względu na miejsce urodzenia. Niekonieczne jest jednak osobiste udanie się do tego urzędu. Wystarczy wystąpić z właściwym wnioskiem do USC, gdzie będą załatwiane wszystkie formalności.

Jeżeli jednym z przyszłych współmałżonków jest cudzoziemiec, musi przedstawić: odpis aktu urodzenia, zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa (dokument jest wydawany przez właściwy organ administracyjny w kraju cudzoziemca, przedstawicielstwo dyplomatyczne lub Sąd Rejonowy), postanowienie Sądu Rodzinnego zezwalające na ślub (w przypadku krajów, w których sądy nie wydają takiej zgody, cudzoziemiec musi zwrócić się do sądu w Polsce) oraz paszport. Dokumenty nie wydane w języku polskim muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.

Kiedy już sprawy formalne będą zapięte na ostatni guzik, narzeczeni mają przed sobą jedynie samą uroczystość. Trwa ona około piętnastu minut. Najpierw urzędnik wygłasza odpowiednią mowę,, po której para młoda powtarza słowa przysięgi. Symbolem zawarcia związku małżeńskiego jest wzajemne założenie sobie obrączek przez parę młodą. Nowożeńcy podpisują również akt małżeństwa. W dniu uroczystości para młoda może już odebrać odpisy aktu ślubu.

 
© JCSS Wedding. All Rights Reserved. Joomla Wedding Template by Joomla CSS Guide