• Niezapomniany ślub...

  Ślub i wesele zawsze są wyjątkowe, to Wasz dzień i wasza chwila radości! Jednak warto postarać się by ceremonia ślubna i impreza weselna były inne niż wszystkie, by wyróżniały się na tle tysięcy podobnych uroczystości! Sprawdź co ma do zaproponowania nasz portal weselny, grono doświadczonych ekspertów i redaktorów, którzy dostarczą Wam oryginalne, ciekawe, a czasem nietypowe pomysły na wesele!

 • Pomysły na wesele...

  Jaki wystrój sali? Jakie menu? Jaki zespół, a co z fotografem? Dużo tego, prawda? Ślub i wesele to ogromny wysiłek organizacyjny, setki dużych i malutkich spraw, które przyprawiają niejedną parę o ból głowy i chroniczną bezsenność. Po to powstał nasz portal ślubny, aby oszczędzić Wam stresu, pomóc i prezentować w jednym miejscu najlepsze porady weselne!

 • Dobry portal ślubny może pomóc...

  Ślubniczek – portal weselny, którego misją jest dostarczać Wam pomysłów i inspiracji! Nie wiesz jak zorganizować ślub? My wiemy i chętnie się tą wiedzą podzielimy. Nasi eksperci i redaktorzy, radzą, pomagają, informują, a wszystko z drobnym przymrużeniem oka i nutką humoru – przecież ślub i wesele ma sprawiać wam radość – podpowiadamy więc, jak podejść do tego dnia bez zbędnego stresu!

 • W poszukiwaniu dobrych porad ślubnych...

  Porady ślubne, które prezentujemy na łamach poniższej strony kierujemy do wszystkich par, pragnących, by ich ślub i wesele były niezwykłe, nietuzinkowe oraz na długo zapadły w pamięci zaproszonych gości. Polecamy szczególnie dział Weselne Alternatywy – może tam odnajdziecie Waszą inspirację? Ślubniczek - ślub wesele od kuchni!

 • Ten Wielki Dzień...

  Wesele to jeden z najważniejszych dni w Waszym życiu. Warto więc zadbać, by wszystko przebiegło idealnie i zgodnie z Waszymi oczekiwaniami. Nasz portal ślubny stara się pomóc w każdym aspekcie organizacji wesela i ceremonii ślubnej. Dowiedz się, jakie są nasze pomysły na wesele i ślub.
Strona główna Ślub Cywilny Ślub z innowiercą – w kościele czy w urzędzie?
Ślub z innowiercą – w kościele czy w urzędzie?
(4 głosów, średnia ocena 4.75 na 5)
środa, 01 grudnia 2010 16:28

Ostatnio obserwuje się w Polsce wzrost liczby ślubów zawieranych między osobami wiary katolickiej a wyznawcami innej religii. Tendencję taką łatwo zauważyć, patrząc na liczbę wpływających do arcybiskupów próśb, dotyczących zezwolenia lub dyspensy na zawarcie ślubu z innowiercą.

Sytuacja taka często zdarza się wówczas, gdy dziewczyna lub chłopak wyjeżdża za granicę – do Anglii, Irlandii czy nawet krajów Bliskiego Wschodu – i tam poznaje wyznawcę innej religii. Dzisiaj zawarcie związku małżeńskiego z prawosławnym, buddystą, anglikaninem, muzułmaninem czy protestantem nie stanowi już większego problemu, wystarczy tylko zwrócić się z prośbą do kurii o zezwolenie lub dyspensę. Paradoksalnie, zgody biskupa wymaga też ślub pomiędzy katolikiem a ateistą.

Zgoda jest jednak udzielana pod ściśle określonymi warunkami. Katolik musi zadeklarować, że pragnie pozostać przy swojej wierze i wychować w niej dzieci.

Prośbę do biskupa w imieniu narzeczonych pisze proboszcz parafii, do której przynajmniej od pół roku należy katolik. Na odpowiedź oczekuje się przeważnie około trzech miesięcy. Na uzyskanie zgody największą szansę mają katolicy planujący wziąć ślub z prawosławnymi, protestantami oraz ateistami bez chrztu. Tutaj jednak musi być spełniony jeszcze jeden warunek – osoba odmiennego wyznania ma zobowiązać się do tego, że nie będzie odciągała współmałżonka od jego wiary i pozwoli na wychowanie dzieci w wierze katolickiej. Zgody natomiast może nie otrzymać katoliczka, która zamierza poślubić muzułmanina i mieszkać w kraju, z którego on pochodzi. Problemy z otrzymaniem biskupiego pozwolenia może mieć także katoliczka pragnąca wejść w związek małżeński z rozwiedzionym anglikaninem. Kościół anglikański, w przeciwieństwie do katolickiego, udziela rozwodów.

Często zdarza się również, że małżonkowie z różnych powodów po prostu rezygnują ze ślubu kościelnego, zawierając jedynie ślub cywilny. Może się zdarzyć, że ateista zwyczajnie nie będzie pragnął zawarcia małżeństwa w kościele lub że narzeczeni nie zechcą prosić biskupa o pozwolenie. Takie postępowanie także jest często spotykane. Decyzja należy do pary młodej i choć nie należy ona do najłatwiejszych, to podjęcie jest jednak nieuniknione.


 
© JCSS Wedding. All Rights Reserved. Joomla Wedding Template by Joomla CSS Guide