• Niezapomniany ślub...

  Ślub i wesele zawsze są wyjątkowe, to Wasz dzień i wasza chwila radości! Jednak warto postarać się by ceremonia ślubna i impreza weselna były inne niż wszystkie, by wyróżniały się na tle tysięcy podobnych uroczystości! Sprawdź co ma do zaproponowania nasz portal weselny, grono doświadczonych ekspertów i redaktorów, którzy dostarczą Wam oryginalne, ciekawe, a czasem nietypowe pomysły na wesele!

 • Pomysły na wesele...

  Jaki wystrój sali? Jakie menu? Jaki zespół, a co z fotografem? Dużo tego, prawda? Ślub i wesele to ogromny wysiłek organizacyjny, setki dużych i malutkich spraw, które przyprawiają niejedną parę o ból głowy i chroniczną bezsenność. Po to powstał nasz portal ślubny, aby oszczędzić Wam stresu, pomóc i prezentować w jednym miejscu najlepsze porady weselne!

 • Dobry portal ślubny może pomóc...

  Ślubniczek – portal weselny, którego misją jest dostarczać Wam pomysłów i inspiracji! Nie wiesz jak zorganizować ślub? My wiemy i chętnie się tą wiedzą podzielimy. Nasi eksperci i redaktorzy, radzą, pomagają, informują, a wszystko z drobnym przymrużeniem oka i nutką humoru – przecież ślub i wesele ma sprawiać wam radość – podpowiadamy więc, jak podejść do tego dnia bez zbędnego stresu!

 • W poszukiwaniu dobrych porad ślubnych...

  Porady ślubne, które prezentujemy na łamach poniższej strony kierujemy do wszystkich par, pragnących, by ich ślub i wesele były niezwykłe, nietuzinkowe oraz na długo zapadły w pamięci zaproszonych gości. Polecamy szczególnie dział Weselne Alternatywy – może tam odnajdziecie Waszą inspirację? Ślubniczek - ślub wesele od kuchni!

 • Ten Wielki Dzień...

  Wesele to jeden z najważniejszych dni w Waszym życiu. Warto więc zadbać, by wszystko przebiegło idealnie i zgodnie z Waszymi oczekiwaniami. Nasz portal ślubny stara się pomóc w każdym aspekcie organizacji wesela i ceremonii ślubnej. Dowiedz się, jakie są nasze pomysły na wesele i ślub.
Strona główna Weselne alternatywy Ślub wielokulturowy – tradycyjny i oryginalny
Ślub wielokulturowy – tradycyjny i oryginalny
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)
czwartek, 04 listopada 2010 23:44

Obecnie coraz więcej podróżujemy, co przekłada się na fakt, iż poznajemy osoby pochodzące z innych krajów, a nawet kultur. Co więcej, obserwuje się rosnącą fascynację obcymi kulturami i zwyczajami. Jak wiadomo, często znajomość lub przyjaźń może przerodzić się w wielką miłość. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas organizacja ślubu i wesela wielokulturowego. Pozwoli to uszanować tradycje i zwyczaje panujące w obu rodzinach. Jak jednak właściwie się do tego zabrać?

Najważniejsza jest oczywiście rozmowa obu rodzin. Pozwoli ona na wzajemne poznanie wszelkich tradycji i zwyczajów, które panują w obu krajach lub nawet kulturach. Celem takiej dyskusji powinno być pogodzenie zwyczajów i preferencji obu rodzin.

Kolejnym krokiem jest wybór miejsca, w którym odbędzie się ceremonia ślubna. Należy tu koniecznie pamiętać, by zapoznać się z zasadami i zwyczajami, jakie w danym miejscu panują. Przy organizacji ślubu kościelnego, zwłaszcza mieszanego, para młoda musi załatwić wszelkie formalności. Należą do nich również nauki przedmałżeńskie. Jeśli narzeczeni nie decydują się na ślub kościelny, mogą pomyśleć o wizycie u doradcy ślubnego. Choć ślub wielokulturowy jest dla większości osób ekscytujący, to jednak może stanowić poważny test dla wielu związków. Często już w czasie przygotowań trzeba poruszyć takie kwestie jak wiara, posiadanie dzieci czy sprawy finansowe. 

Ważną sprawą jest poinformowanie członków rodziny, jakie zachowania mogą być uznane przez najbliższych partnera czy partnerki za niewłaściwe lub niegrzeczne. Kulturowe faux pas na ślubie albo weselu może bowiem skutecznie zepsuć atmosferę.

Nie zawsze wszystkie tradycje i zwyczaje ślubne są łatwe do pogodzenia. Dlatego też często dobrym rozwiązaniem okazuje się kompromis. Może on polegać np. na tym, że ślub zostanie zorganizowany w oparciu o tradycję panny młodej, a wesele zgodnie ze zwyczajami panującymi w kraju lub kulturze pana młodego. Ważne, by każda rodzina czuła, że jej tradycje zostały uszanowane w równym stopniu. Ślub i wesele wielokulturowe to także wyśmienita okazja do wzajemnego zapoznania się z innymi rytuałami i obyczajami. Można posmakować egzotycznych przypraw i potraw oraz zapoznać się z symbolicznymi gestami i zwyczajami panującymi w czasie ślubów oraz wesel w innym kraju.

Dobrze jest również, gdy para młoda zastanowi się nad elementami łączącymi oba kraje czy nawet odmienne kultury. Paradoksalnie, może być ich wiele. Niektórzy kapłani godzą się na organizowanie dla różnych religii wspólnej ceremonii ślubnej. Taki ślub respektuje etniczne i religijne tradycje zarówno pana młodego jaki i jego przyszłej małżonki. Również wiele zwyczajów ma swoje korzenie w niejednej kulturze. Dobrym przykładem może być rozbijanie kieliszków, które funkcjonuje w tradycji polskiej, włoskiej i żydowskiej. Popularne jest także połączenie kuchni różnych kultur.

Choć łączenie kultur i tradycji jest niezwykle ważne, warto pamiętać o pokazaniu własnej osobowości oraz np. wspomnień wspólnych dla narzeczonych. Para młoda może np. wybrać desery z cukierni, w której pierwszy raz się spotkała lub do weselnego repertuaru muzycznego dodać swoje ulubione piosenki.


 
© JCSS Wedding. All Rights Reserved. Joomla Wedding Template by Joomla CSS Guide